Entürman Çalmaya Hangi Yaşta Başlamalı

Kategori: BLOG | 0

Müziksiz bir hayat düşünmek zor. Bir çoğumuz daha konuşmayı tam olarak öğrenemeden dans etmeyi, şarkı söylemeyi öğreniyoruz. Ya bir şarkının melodisine kulak verip tekrar etmeye ya da bir ritme olabildiğince doğru eşlik etmeye çalışıyoruz. Yetenekleri aileleri tarafından keşfedilen çocuklar çok şanslı. çünkü henüz küçük yaşlar itibariyle müzik gruplarına dahil olabiliyor, bir enstrüman çalmayı öğrenebiliyorlar.

Çocuklarına iyi bir eğitim ve iyi bir hayat sunmak isteyen aileler erken yaşlarda müzik eğitimlerini tercih ediyor. Özellikle piyano, keman gibi sağlam bir temel isteyen enstrümanlar için 3–4 yaşlarından itibaren çocuklar eğitim alabiliyor.

Peki doğru başlama yaşı kaç olmalıdır, müzik eğitimini hangi aşamada çocuklarımıza sunmalıyız? Bu bölümde buna göz atıyoruz.

Enstrüman eğitimi şüphesiz herkesin hayatında olması gereken bir kavram . Çünkü bizlere kattığı kazanımlar çok fazla. Peki, bu eğitim kaç yaşında başlamalı, nasıl başlamalı, nerede başlamalı; gibi sorular da aklımızda beliriveriyor..

Özellikle, başlangıç yaşı ve enstrüman konusunda kararsızlığa düşmüş anne babalardan, bu önemli konu hakkında zaman zaman sorular geliyor

Şöyle düşünebiliriz.

Bir çok önemli sanatçının, çok büyük bir kısmı, müziğe çok küçük yaşlarda başlamıştır. Bu çok doğru bir karar, çünkü, müzikle ne kadar erken tanışırsak, bize bir o kadar uzun bir müzik eğitimi fırsatı veriyor.

Şimdi bu önemli bilgiyi cebe koyalım.

O zaman sorulması gereken doğru soru da şu oluyor:

Kaç yaşında ve hangi enstrümanla başlanmalıdır?

Enstrümana başlama yaşı konusunda çeşitli fikirler olsa da pedagogların tercih ettiği bir yaş aralığı mevcut. Özellikle çocuğun konsantrasyonunu dikkate alarak 4–5 yaş civarında müzik eğitiminin başlayabileceğini belirtiyorlar. özel öğrenme güçlüğü (disleksi) ya da dikkat bozukluğu ve benzeri özel durumlar hariç ideal yaş için 5–6 yaş civarı diyebiliriz.

Eskiden ‘Çocuğum müzikle ilgilenirse derslerinden geri kalır’ gibi yanlış bir düşünce hakimdi. Bu düşünce son zamanlarda yavaş yavaş kırılıyor olsa da tam olması gerektiği gibi bir düzeyde değil. Aksine müzikle uğraşan çocukların öğrenmeye daha açık ve özellikle müzikal yeteneği ve geçmişi olan çocukların akademik hayatta, matematik ve fizik derslerinde de daha başarılı olduğu görülüyor. Notalar, akorlar, armoni ve ritm bilgisi, matematiksel bir hesap üzerine kurulu olduğundan, bu nedenle müzik eğitimi almak küçük çocukların gelişimi için çok önemli.

Aynı zamanda müziğe erken yaşta başlayan çocuklarda el-göz koordinasyonunun ve motor becerilerinin daha çabuk geliştiği de görülüyor.

Motilite
Motor beceri, belirli bir işi gerçekleştirmek için uyumlu motor hareketi sağlayan davranışları öğrenme sıklığıdır. Motor becerilerinin gelişimi, serebral korteksin istemli kas gruplarını kontrol eden motor korteks bölgesinde meydana gelir.

Kendi metoduyla bilinen Japon kemancı ve pedagog Shinichi Suzuki, “Bir çocuk doğumundan itibaren güzel müzik dinleyip, çalmayı öğrenirse daha dayanıklı ve disiplinli biri olur. Müzikle ilgilenen çocuğun iyi bir kalbi olur. Ben iyi vatandaşlar yetiştirmek istiyorum.” diyor.

Müzikle uğraşmak sadece bireyin gelişimi için değil, toplumun gelişimi için de önemli. Ailelerin bilinçli olması ve “müzikal” zamanlar yaratması, çocuğun müzikle iç içe olmasını sağlamaları, gelişimlerine katkıda bulunuyor.

Çocuklar, konuşma, yürüme gibi temel becerileri gözlem ve taklit yoluyla ebeveynlerinden öğrenir. Araştırmalara ve deneyimlerime dayanarak aynı sürecin, bu yaş grubundaki çocukların müzik eğitimlerinde de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple çocukların, anne-babalarıyla beraber müzikle geçirecekleri anların önemi büyük. Birlikte şarkı söylemek, dans etmek, günlük rutinin içine müziği yerleştirmek en genel uygulamalar.

Yemek, uyku, banyo saati gibi rutinler için birlikte söyleyebilecekleri bir melodi seçebilir (hatta bu kendi besteledikleri bir şarkı bile olabilir), gün içinde bir zaman dilimini “müzik saati” olarak belirleyebilir, çocuklarının yaşlarına uygun enstrümanlar ile bu zamanı daha eğlenceli hale getirebilir, evin içinde birlikte dans edebilecekleri bir alan yaratabilirler.

Daha uzman bir yaklaşım için de eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen müzik etkinliklerine katılabilirler.

Okul öncesi dönemde müzik eğitimlerinde vurmalı çalgıların önemi çok büyük. vurmalıların yanı sıra dinlenen veya söylenen bir ezgiye çocukların def, marakas, yumurta (egg shaker) gibi çeşitli orff enstrümanları ile eşlik edilebileceği gibi, farklı materyallerin de kullanılması mümkün.

başlangıç yaşı olarak, 5- 6 yaşlarını uygun görebiliriz demiştik. buna orff çalgıları, piyano ve bateri ile başlanabilir. Bu çalgıların en önemli özellikleri çocukları fiziksel olarak zorlamayacak yapıda olmalarıdır. Solfej eğitimine de sesler arasındaki ilişkiyi öğrenerek bu yaşlarda başlamak mümkün.

Gitar ve keman gibi hem sağ hem de sol el kullanımına erken başlayan ve fiziksel güç isteyen enstrümanlara ise ilkokul eğitimiyle beraber başlanabilir. Flüt ve çello için de 10 yaş ve üstü uygun diyebiliriz.

Özellikle çocukların enstrümanlarında yaptıkları egzersizlerden zevk alabileceği ve enstrümanın farkına varabileceği yaş aralığı budur.

Fakat bazı istisnai durumlar da olabilir. Üstün yetenekli çocuklar erken yaşlarda bazı sinyaller verebilir. Eğer çocuğunuzun müziğe eğilimi var ve bir yeteneği olduğunu düşünüyorsanız mutlaka işin uzmanına danışın. O zaman başlangıç yaşı değişebileceği gibi uzman hocaların yönlendirmesi ile enstrüman da değişkenlik gösterebilir.

Enstrüman eğitimi mutlaka akademik düzeyde müzik eğitimi olan, uzman eğitimciler tarafından çocuklara verilmeli bilgisinin de altını önemle çizmek istiyorum.

Enstrüman eğitiminde çalım teknikleri çok önemli olduğundan çocuk ilk bilgilerini doğru ve düzenli bir şekilde almalıdır. Çünkü, yanlış oturmuş çalım tekniğiyle çalışmış çocukları doğru tekniğe geçirmek yeni başlamış bir çocuğa öğretmekten çok daha zor olabiliyor ve her iki taraf için de çok fazla zamana mâl oluyor.

Bu yüzden ilk eğitimin önemi tartışılmaz bir gerçek. Eğitim için mutlaka resmi kurumlar ve uzman kişiler tercih etmeyi önceliğinize alabilirsiniz.

Enstrüman eğitiminin çocuğunuza kazandıracağı kişisel ve sosyal becerilerin de ne kadar önemli olduğunu lütfen unutmayın.

Müzik ile erken yaşlarda tanışan çocukların ilerleyen dönemlerde okul eğitimlerinde daha başarılı oldukları, dil, hafıza ve sayısal becerilerinin daha yüksek oranda geliştiği bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir